TIME Dergisi Seçti: 2023 Yılında Öne Çıkan 12 Kadın

TIME Dergisi, her yıl geleneksel olarak dünyanın her yerinde etkili kadınları seçerek, başarılarından dolayı ödüllendiriyor. Bu yıl seçmelerde fark edilen, 2023 yılında fark yaratan 12 kadını sizler için derledik.

1. Rania Matar: Lübnan'da doğan ve Amerika'da yaşayan Matar, fotoğrafçı ve yazar olarak tanınıyor. Lübnanlı kadınların güçlü portrelerini çeken Rania, kadınları bir araya getirecek olan bir platform oluşturmayı amaçlıyor.

2. Sarah Al Amiri: Birleşik Arap Emirlikleri'nin genç kadın yöneticisi Sarah, uzay çalışmalarında ciddi başarılara imza atarak Mars'a roket gönderen kadın olarak tarihe geçiyor. Sarah, uzay teknolojilerinde kadınların da yer alabileceğinin kanıtıdır.

3. Zeynep Tufekci: Türk asıllı bir bilim insanı ve yazar olan Zeynep, sosyal medya ve teknolojinin toplumsal etkileri hakkında konuşmalar yapıyor. Zeynep, teknolojinin önemli bir aktörü olarak önümüzdeki yıllarda daha fazla kişi tarafından tanınacak.

4. Dr. Moncef Slaoui: Dr. Slaoui, koronavirüs pandemisinde etkili bir şekilde çalışarak Pfizer-BioNTech aşısının geliştirilmesine yardımcı oldu. Yakın zamanda Merck İlaç Şirketi'nin araştırma ve geliştirme bölümünün başına atıldı.

5. Shilpa Nair: Shilpa, Hindistan'da kadınların güçlendirilmesi için Saylani Welfare Trust'u kurdu. Bu sivil toplum kuruluşu, kadınların güçlenmesine yardımcı olmak için çeşitli programlar düzenlemekte.

6. Cecilia Martinez: ABD Başkanı Biden'ın İklim Danışmanı olarak atanan Martinez, iklim değişikliğinin etkileri konusunda bir uzmandır. Martinez, Amerikan politikalarının iklim değişikliğine karşı daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayacak.

7. Fernanda Colombo: Brezilyalı bir futbol hakemi olan Fernanda, kadın hakemlerin sayısını artırmak ve futbolda cinsiyet eşitliğini sağlamak için mücadele ediyor. Şu anda CONMEBOL'da maçları yönetmektedir.

8. Leanne Kemp: Leanne, Avustralya'da bir blockchain girişimi olan Everledger'in kurucusudur ve mücevherlerin takip edilmesi gibi konularda blockchain teknolojisini kullanmakta. Bu teknoloji, etik arama işlemlerinde de çok önemli bir rol oynayabilir.

9. Lisa Olivera: Eski bir saraç olan Lisa, günümüzün lideri ve markası Olivera markasını kurdu. Olivera, sürdürülebilir moda konusunda çok önemli bir rol oynamaktadır ve bu oluşum, gelecekte daha fazla kişi tarafından tanınacaktır.

10. Dr. Karolyn Schalk: Texas'ta COVID-19 hastalarının yoğun bakım uzmanı olan Dr. Schalk, pandemi ile mücadele etmek için çaba sarf etti. Dr. Schalk, ABD tıp camiasında çok önemli bir figür olarak kabul ediliyor.

11. Sebnem Tavsan: Türkiye'de bir koşu yarışı etkinliği olan İstanbul Maratonu'nun yöneticisi olan Sebnem, kadınların maratona katılımını teşvik etmektedir. Bu sayede, kadınların sporda aktif olmalarını sağlayacak.

12. Claire Bisseker: Güney Afrika Journalist Editor Claire, kadınların yoksulluğu ve diğer ekonomik sorunları hakkında konuşan bir iş kadınıdır. Claire, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi konusunda bir fark yaratacak.

2023 yılında fark yaratan 12 kadın, dünya genelinde tanınan ve saygı duyulan figürlerdir. Bu kadınlar, cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele eden birer öncüdür ve gelecekte daha fazla kadına ilham vereceklerdir.

Henüz hiç yorum yapılmadı.

wave

Yorum Yap

wave

Çıkmak için ESC tuşuna basın.